Mathilde – Southern Utah University

Mathilde – Southern Utah University

 

En af de ting som jeg personligt er rigtig glad for ved universitet er at der er en stor opbakning når det kommer til at være en international studerende. De sørger for at holde os opdateret med opkommende events og ting vi skal være opmærksomme på.

​Dernæst er selve universitet godt, da selv om der går ca 10.000 elever så er klasserne små så man har mulighed for at spørge professoren om evt spørgsmål man skulle have.

Der ud over ligger universitet i hjertet af en masse af de store national parker, så man har mulighed for at komme ud og nyde en smuk natur inden for få timers kørsel.

Til sidst vil jeg bare sige at folk er super venlige og imødekommende.

Mathilde deltager også i et lidt specielt fag – læs mere her:​

​ROTC Army

ROTC Army er et fag som beskæftiger sig med at uddanne en som et led i det Amerikanske Militær. Faget bygger på at du, dit første år (freshman) er en MS1 Cadet – dvs. den laveste rang i militæret. Som du så bevæger dig op gennem dine uddannelses år på Colleget, bliver du henholdsvis forfremmet til en MS2, MS3 og dit sidste år en MS4.

Dette betyder derfor, at som du siger i grad, får du også mere ansvar.

Klasserne (holdne) bygger på at man har, i vores tilfælde 4 squad, med ca. 8-12 personer i hvert squad. I disse squad, er der så henholdsvis et Alpha og et Bravo team, som består af ca 4-6 personer inklusiv teamleder. Denne teamleder er typisk en MS2 eller MS3, og de har derfor ansvaret for at deres team, typisk bestående af MS1 får nedbragt information fra MS4 omkring events og lab (praktisk træning) i forhold til hvilken uniform de skal bære, samt hvilke ekstra ting de skal sørge for at medbringe, evt. rygsæk, solbriller etc.

​Hvad vi laver i klasserne (lab) er meget forskelligt, men det bygger alt sammen på at gøre og selv og holdet bedre. ROTC lægger meget fokus på, at man sørger for at hjælpe hinanden, idet man er et team og al træning forgår i disse teams. Dette betyder derfor, at vores ledere forventer, at vi samarbejder og sørger for at alle er med og forstår hvad der forgår. I den forbindelse er det vigtigt at nævne, at dette fag, uddanner dig i at være/blive en leder, og vores overordnede forventer derfor at du som cadet er klar til at træde ind og tage ansvar uanset hvilken situation du bliver sat i.

​Ud over vores klasser har vi, fordi ROTC Army også er en klub, en masse forskellige klubarrangementer.

  • Vi deltager i øjeblikket i skolens (Southern Utah University) Flag Football turnering, hvor vi kan tjene point imod active duty (dvs. når du laver en kontrakt med militæret vil du have point at tage med ind).
  • Vi deltager også i alle skolens (SUU) American Football games. Her har vi fem vigtige opgaver. Først står vi, som en stand under tailgaten, for at lave små konkurrencer hvor deltagerne kan vinde premier, samt vi står for at give mad til de studerende som er til tailgaten.
  • Før kampen går i gang præsentere vi det amerikanske flag under deres nationalsang.
  • Når kampen så er igang står vi for push-up crew. Dette betyder, at hver gangs vores hold scorer laver vi det antal point de scorede i armbøjninger. Så 7 point = 7 armbøjninger.
  • Dernæst står vi for at affyre skolens kanon, når spillerne løber ind på banen ved kampstart, når vores hold score, samt når 1 og 2 halvvej.
  • Til sidst bære vi i halvvejen det amerikanske flag ind midt på banen, for at ære Amerika som et frit land, imens der bliver sunget en sang.
  • Der ud over tager vi også på klub events. Dette kan indebære alt fra at tage ud på den lokale skydebane og skyde til at tage ud og spille Paintball. I denne weekend (lørdag) skal vi for eksempel ud og rappelling – og alt dette er gratis for os klub medlemmer da de forskellige event bliver sponsoreret af klubben.
  • Der ud over afholder klubben hvert år et 5K løb, for at samle penge ind til et godt formål.​

Hvad jeg kan bruge faget ROTC Army til i fremtiden:

Da faget ROTC Army er et fag som bassere sig på at uddanne dig som en leder, betyder det, at selv om jeg vælger ikke at lave en kontrakt med det amerikanske militær, at jeg når jeg kommer hjem, kan skrive på mit CV, at jeg har haft en leder klasse/ et leder fag.

​Dette giver mig så en bedre mulighed for at få jobs, samt komme ind på evt kvote. 2 ansøgninger, som er det jeg bruger dette fag til.

Ud over at faget giver dig god mulighed for bedre jobs samt en støre change for at komme ind på din drømme uddannelse, så former faget dig også til at blive et godt, fornuftigt og respektfuldt menneske.

Grunden til at jeg valgte faget:

Grunden til at jeg valgte faget var, at jeg næste år skal i værnepligt og derfor gerne ville have en smule træning før jeg tog min værenpligt. Der ud over, regner jeg med at jeg vil gøre karriere i enten politiet eller militæret, og dette fag giver mig derfor en masse værktøjer til hvordan jeg kan håndtere forskellige situationer. Disse situationer indholder ikke blot værktøjer til hvordan du bevæger dig i krig, men også til hvordan du kan håndtere forskellige situationer med andre mennesker. Dette kan være alt fra en uenighed til en der ikke lytter, til hvordan du bedst får viderbragt information til dem der skal have den.

​Det gode ved dette fag er, at jeg samtidig med alt dette går i skole ligesom alle andre normale studerende, og jeg læser også en bachelor (Exersice Science) og at jeg derfor får 2 uddannelser til prisen af 1.

 

 

 

 

 

 

 

Related Blogs

No Image
Posted by myeduadmin | 8. februar 2018
Kamilla – University of North Georgia
​Jeg er nu tilbage i Georgia og er påbegyndt mit tredje år. Jeg har vedlagt nogle forskellige billeder, og håber du kan bruge nogle af dem. Jeg har også forsøgt...
No Image
Posted by myeduadmin | 8. februar 2018
Sofie – Troy University
Her er lidt gode tips fra Sofie: ​De første dage på campus Det første dage på campus er det vigtigt at være meget på og deltage i de ting, som...
No Image
Posted by myeduadmin | 8. februar 2018
Morten – Colorado Mesa University
CMU er et super lækkert universitet med nye moderne faciliteter. Byen Grand Junction er en mindre, men meget hyggelig by, med nogle udemærkede muligheder for natteliv. Naturen er anderledes end...